Witrektomia – zabieg chirurgiczny w trakcie którego, śródooperacyjnie wprowadza się narzędzia mikrochirurgiczne do wnętrza gałki ocznej i poprzez szereg manipulacji chirurgicznych stara się uzyskać efekt naprawy lub też usunięcia stanu chorobowego, z powodu którego dana osoba została zakwalifikowana do operacji. Słowo „witrektomia” oznacza usunięcie – wycięcie ciała szklistego tj. galaretowatej substancji wypełniającej największą przestrzeń gałki ocznej – komorę ciała szklistego. W oparciu głównie o tę czynność chirurgiczną dokonuje się niezbędnych „napraw” w chorym oku. Witrektomia to często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia a w wielu schorzeniach jedyna skuteczna metoda lecznicza.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU?
- nie należy używać kosmetyków wokół oczu i na twarzy na 24 godziny przed zabiegiem,
- nie pić alkoholu, ani napojów zawierających kofeinę
- najpóźniej na 6 godzin przed zabiegiem zjeść lekki posiłek, w przypadku chorych na cukrzycę należy wziąć insulinę i zjeść normalny posiłek,
WYKONYWANY W PRZYPADKACH:
- chorób siatkówki: odwarstwienia, niedrożności naczyń, otwory siatkówki, błony przed- i podsiatkówkowe, krwotoki podsiatkówkowe, krwotoki do ciała szklistego
- zmiany patologiczne w ciele szklistym
- stany zapalne gałki ocznej i pozapalne
- urazy gałki ocznej przenikające oraz stany pourazowe, także z obecnością ciała obcego
METODY LECZENIA:
Zabieg wykonywany przy zachowaniu najwyższych standardów, w systemie chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym. W części przypadków zabieg wykonuje się w połączeniu z innymi operacjami, takimi jak usunięcie zaćmy, czy z założeniem opaski lub plomby wgłębiającej ścianę gałki ocznej.
Nasze procedury medyczne gwarantują pacjentowi: bezbolesność i bezstresowość zabiegu, szybki powrót do normalnego życia, nowy komfort widzenia.
Korzyści:
- ustabilizowana i lepsza ostrość widzenia
- powstrzymanie zaniku gałki ocznej
- odtworzenie warunków anatomicznych gałki ocznej
- spowolnienie uszkodzenia widzenia