OPERACJE ZAĆMY W RAMACH NFZ,
NATYCHMIAST, BEZ KOLEJEK
Zaćma (katarakta) – jest chorobą polegającą na zmętnieniu soczewki oka. Nieleczona prowadzi do upośledzenia ostrości widzenia. Najczęstszą przyczyną zaćmy jest wiek. Po 60-tym roku życia człowiek może mieć początki zmętnień soczewki, co przekłada się na określone dolegliwości – jest to zaćma naturalna, związana z procesem starzenia się organizmu.
OBJAWY:
Najczęstszym objawem zaćmy jest nieostre widzenie, niedające się skorygować za pomocą szkieł okularowych, oraz zjawisko olśnienia w czasie patrzenia w kierunku światła. Kiedy schorzenie postępuje, wzrok pogarsza się znacząco, a kolory tracą swoją ostrość. W zaawansowanych stanach chorobowych może dojść nawet do całkowitego zanikania widzenia, w efekcie czego pacjent widzi jedynie kontury przedmiotów, osób. Często pacjenci długo nie zauważają objawów, gdyż obniżenie ostrości wzroku następuje powoli, nie ma bólu oraz swędzenia czy zaczerwienienia oka. Choroba rozwija się najczęściej z upływem lat, kiedy organizm zaczyna się starzeć (mamy wtedy do czynienia z tak zwaną zaćmą starczą).
Choroba może być także spowodowana chorobami ogólnymi. Pojawia się w wyniku powikłań cukrzycy czy tężyczki albo jako konsekwencja urazów lub chorób oka (np. zapalenia błony naczyniowej).
METODY LECZENIA:
Zabiegi są przeprowadzone w systemie chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym, przy zastosowaniu małego cięcia, co gwarantuje małą inwazyjność zabiegów. Pacjent przebywa pod stałą opieką anestezjologa. Stosując światowe standardy, gwarantujemy krótki czas trwania zabiegu i najnowsze techniki chirurgiczne wykonywane przez doświadczonych specjalistów. Do zabiegów używane są materiały najnowszej generacji.
Jedynym sposobem leczenia jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Najnowocześniejszą metodą operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja z zastosowaniem ultradźwięków. Stosowane jest również usunięcie manualne lub wspomagane laserem.
Dzięki nowoczesnym metodom usuwania zaćmy przez małe cięcie (1.8 – 2.8 mm), ryzyko istotnych powikłań śródoperacyjnych u dobrych chirurgów przy niepowikłanych zaćmach wynosi znacznie poniżej 1%.