Piękny uśmiech wymaga regularnej higieny jamy ustnej. Codzienne czyszczenie zębów, używanie nici dentystycznej i płukanek mogą jednak nie wystarczyć. W utrzymaniu zdrowia i higieny bardzo ważne są regularne wizyty i przeglądy stanu uzębienia.
Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala uniknąć zapalenia dziąseł i zapobiega próchnicy.
Zgodnie z wytycznymi WHO zaleca się wykonywanie higienizacji minimum co 6 miesięcy, jednak zależy to od indywidualnych potrzeb (częściej wykonywana m.in u osób narażonych na choroby przyzębia, pacjentów z aparatami ortodontycznymi, u których higiena jest utrudniona).
Należy pamiętać,że regularne usuwanie kamienia i osadów z zębów:
- poprawia kondycję dziąseł i przyzębia , przez co zapobiega chorobom przyzębia ,
- zmniejsza ryzyko wielu chorób ogólnoustrojowych, m.in. chorób serca, do których przyczyniają się bakterie płytki nazębnej
- zapobiega nieświeżemu oddechowi
- eliminuje szkodliwe bakterie z jamy ustnej
- poprawia estetykę uśmiechu
Profilaktyka obejmuje:
- instruktaż higieny jamy ustnej
- scaling – usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami
- piaskowanie
- fluoryzacja
- lakowanie
Instruktaż higieny jamy ustnej
Obejmuje prezentacje metody szczotkowania zębów indywidualnie dopasowanej do wieku i potrzeb leczniczych pacjenta. W skład instruktażu wchodzi również dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty, dodatkowych przyrządów do oczyszczania przestrzeni między zębowych, (nitka dentystyczna czy szczoteczki między zębowe) oraz języka.
Skaling
Skaling czyli usuwanie kamienia nazębnego to zabieg konieczny ze względów higienicznych i estetycznych. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, a w przypadku zmian zapalnych dziąseł, nawet 3-6 razy w roku Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności dużego stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym
Piaskowanie
Zabieg piaskowania usuwa osad nazębny i przebarwienia spowodowane przez m.in.: palenie tytoniu, kawę, herbatę, napoje. W zależności od stanu uzębienia należy go wykonywać co kilka miesięcy. Piaskowanie wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu, z którego pod dużym ciśnieniem wydostaje się mieszanina usuwająca skutecznie osady z powierzchni szkliwa. Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący do wybielania zębów. Piaskowanie wykonywane jest w celu poprawy estetyki uśmiechu, eliminacji szkodliwych bakterii z jamy ustnej oraz w celu umożliwienia wnikliwej oceny ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych zębów.
Fluoryzacja
Po profesjonalnym czyszczeniu zębów wskazane jest lakierowanie zębów. Lakierowanie fluorem (fluoryzacja) wzmacnia zęby i powoduje większą odporność na próchnicę. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo zębów wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu są one bardziej odporne na kwasy i bakterie powodujące próchnicę. Fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa oraz ogranicza nadwrażliwość zębów. Zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu w w postaci pianki, żelu lub lakieru z wysoką zawartością fluoru.
Lakowanie
Lakowanie zębów to zabieg polegający na wypełnieniu szczelin na powierzchniach zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją zawierająca związku fluoru.
Lakowanie eliminuje ryzyko rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach i zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Prawidłowo nałożony lak utrzymuje się przez kilka lat, wymaga jednak okresowej kontroli.