parallax background
DIAGNOSTYKA

BADANIE POLA WIDZENIA

Badanie pola widzenia

OCENA ZAKRESU WIDZENIA PACJENTA

Celem badania pola widzenia jest ocena pełności pola widzenia oraz wykrycie wszelkich ubytków lub nieprawidłowości, które mogą wskazywać na rozwój chorób oczu lub schorzeń neurologicznych, takich jak jaskra, neuropatia wzrokowa, udar mózgu, czy choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane). Badanie pomaga w monitorowaniu postępu chorób oraz ocenie skuteczności leczenia.

Opiera się na pomiarze reakcji pacjenta na bodźce świetlne, które pojawiają się w różnych miejscach pola widzenia. W trakcie badania pacjent koncentruje wzrok na jednym punkcie, a następnie reaguje na bodźce świetlne (np. migające punkty świetlne), które pojawiają się w różnych częściach ekranu lub w polu widzenia

Wskazania:
  • Diagnostyka i monitorowanie jaskry
  • Ocena funkcji nerwu wzrokowego w przypadku podejrzenia neuropatii wzrokowej
  • Badanie przesiewowe w kierunku chorób oczu, szczególnie u osób w grupie ryzyka (np. osoby starsze, z historią jaskry w rodzinie)
  • Ocena wpływu uszkodzeń neurologicznych na pole widzenia, w tym po udarze, w przypadku stwardnienia rozsianego czy urazów głowy
  • Monitorowanie postępu chorób, takich jak stwardnienie rozsiane czy cukrzyca
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA?
Badanie pola widzenia nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak przyjść na wizytę z informacjami na temat swojej historii zdrowotnej, zwłaszcza jeśli cierpisz na choroby oczu, neurologiczne lub inne schorzenia, które mogą wpływać na pole widzenia. W zależności od rodzaju badania (np. perymetria automatyczna czy ręczna) pacjent może być poproszony o wygodne usadowienie się przed urządzeniem i skupienie wzroku w jednym punkcie. Należy również poinformować lekarza, jeśli nosi się okulary lub soczewki kontaktowe.
OPIS BADANIA WYKONYWANEGO PRZEZ LEKARZA
Badanie pola widzenia zazwyczaj polega na wykonaniu tzw. perymetrii, w której pacjent patrzy w stały punkt w centrum ekranu, podczas gdy różne bodźce świetlne pojawiają się w różnych częściach pola widzenia. W przypadku automatycznej perymetrii, urządzenie automatycznie wyświetla bodźce w różnych miejscach, podczas gdy pacjent reaguje na nie, naciskając przycisk. W przypadku perymetrii ręcznej lekarz za pomocą specjalnego narzędzia sprawdza reakcję pacjenta na bodźce świetlne. Badanie może obejmować jedno oko na raz, a w trakcie badania pacjent może zostać poproszony o skupienie wzroku w jednym punkcie i reagowanie na bodźce.
PRZECIWWSKAZANIA
Badanie pola widzenia jest bezpieczne, ale może być trudniejsze do przeprowadzenia u pacjentów z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, które utrudniają współpracę, np. w przypadku pacjentów z demencją, poważnymi zaburzeniami psychicznych lub trudnościami z koncentracją. Przeciwwskazaniem do badania mogą być także choroby oczu, które utrudniają utrzymanie oka w jednym punkcie przez dłuższy czas, np. ciężkie zapalenie rogówki, jaskra w zaawansowanej postaci, czy obecność w oku ciała obcego.