parallax background
ZABIEGI

OPERACJE PRZECIWJASKROWE

OPERACJE JASKRY

Jaskra – to przewlekła choroba oczu, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie – pogorszenia lub utraty wzroku. Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Objawy jaskry

Początkowe etapy choroby często przebiegają bezobjawowo. W miarę postępu mogą pojawić się:

  • zawężenie pola widzenia (widzenie tunelowe),
  • trudności z widzeniem w nocy,
  • bóle oka i głowy,
  • widzenie tęczowych okręgów wokół źródeł światła,
  • pogorszenie ostrości wzroku.

Jaskra jest jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty na świecie. Szacuje się, że dotyka około 3% populacji powyżej 40. roku życia. Wczesne wykrycie i leczenie pozwala spowolnić lub zatrzymać jej postęp.

Sposób diagnozy

Jaskra jest wykrywana za pomocą kompleksowych badań diagnostycznych, które obejmują:

  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria),
  • badanie pola widzenia (perymetria),
  • ocenę kąta przesączania (gonioskopia),
  • obrazowanie nerwu wzrokowego (OCT RNFL i GCC),
  • badanie w lampie szczelinowej.

Sposoby leczenia jaskry

  1. Leczenie farmakologiczne
    Pierwszym krokiem w leczeniu jest stosowanie kropli do oczu obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Celem terapii farmakologicznej jest zapobieganie dalszemu uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Warto zaznaczyć, że w przypadku jaskry najczęściej stosuje się leki, które zmniejszają produkcję cieczy wodnistej (np. beta-blokery, inhibitory anhydrazy węglanowej) lub poprawiają jej odpływ (np. prostaglandyny, agoniści alfa-adrenergiczni).

  2. Zabiegi laserowe to alternatywa dla leczenia farmakologicznego, szczególnie w przypadkach, gdy krople nie przynoszą wystarczających efektów. Dwa główne typy zabiegów laserowych stosowanych w leczeniu jaskry to trabekuloplastyka laserowa (SLT) oraz iridotomia laserowa.

  • Trabekuloplastyka laserowa (SLT):  jest zabiegiem mającym na celu poprawienie odpływu cieczy wodnistej z oka poprzez zastosowanie lasera do siateczki beleczkowej w kącie przesączania. Jest to stosunkowo nowa metoda leczenia, która stała się popularna, ponieważ jest mniej inwazyjna i ma mniejsze ryzyko powikłań w porównaniu do tradycyjnej trabekuloplastyki. Zabieg jest bezbolesny, zwykle nie wymaga hospitalizacji, a pacjenci mogą wrócić do codziennych aktywności już po kilku godzinach.
  • Iridotomia laserowa: to zabieg wykonywany głównie w przypadku jaskry zamkniętego kąta, która charakteryzuje się nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego otworu w obrębie tęczówki oka, co pozwala na odblokowanie przepływu cieczy wodnistej. W wyniku iridotomii laserowej, płyn z przedniej komory oka może swobodnie przepływać przez nowo utworzoną drogę, co pozwala na obniżenie ciśnienia i zapobiega dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego.
  1. Operacja jaskry
    Kiedy leczenie farmakologiczne i laserowe są nieskuteczne, konieczne może być chirurgiczne obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Operacje te obejmują:
  • Trabekulektomię – stworzenie kanału odpływu dla cieczy wodnistej.
  • Implantację urządzeń drenujących – wprowadzenie drobnych implantów (np. Express, Ahmed, Baerveldt), które ułatwiają odpływ cieczy wodnistej.
  • Cyklodestrukcję – procedura zmniejszająca produkcję cieczy wodnistej.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
Pacjent powinien dostarczyć pełną dokumentację medyczną dotyczącą jaskry.

Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

W dniu operacji należy być na czczo (zgodnie z zaleceniami lekarza).

OPIS ZABIEGU
Operacja jaskry jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje precyzyjne nacięcie lub wprowadza implant, aby umożliwić lepszy odpływ cieczy wodnistej i zmniejszyć ciśnienie w oku. Zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut, a pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.
PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU
*Ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe, które mogą zwiększać ryzyko operacyjne.

*Stany zapalne w obrębie oka.

*Brak współpracy pacjenta, np. w przypadku niemożności utrzymania odpowiedniej pozycji w trakcie zabiegu.

Umów termin

na wizytę kwalifikującą do operacji przeciwjaskrowej w jednym z oddziałów Okoklinik