Autorefraktometria, czyli komputerowe badanie wady wzroku polega na komputerowej ocenie refrakcji oka. Przeprowadzenie badania pozwala na wykrycie nadwzroczności, krótkowzroczności oraz niezborności (astygmatyzmu).
Badanie pozwala na nieinwazyjną ocenę wady wzroku oraz stanowi podstawę doboru szkieł korekcyjnych.

Wskazania do badania Autorefraktometrii

  • subiektywne zaburzenie ostrości wzroku („niewyraźne widzenie”)
  • mrużenie oczu
  • okresowa ocena ostrości wzroku u osób z uprzednio stwierdzoną wadą
  • diagnostyka zmian chorobowych oka przebiegających z wadą wzroku
  • przewlekłe zapalenie brzegów powiek
  • diagnostyka bólów głowy

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA?


Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, natomiast w czasie jego trwania spokojnie patrzeć daleko przed siebie. W przypadku obiektywnego badania wady refrakcji stosuje się leki porażające akomodację. U dzieci oznacza to niejednokrotnie konieczność kilkudniowego stosowania leków w okresie bezpośrednio poprzedzającym badanie.

OPIS BADANIA WYKONYWANEGO PRZEZ LEKARZA:


Badanie przeprowadza się w pozycji siedzącej. Przed jego rozpoczęciem należy zdjąć soczewki kontaktowe lub okulary. Podczas trwania badania należy patrzeć prosto przed siebie. Autorefraktometria może być przeprowadzana po uprzednim podaniu leków porażających akomodację lub bez ich zastosowania; w pierwszym przypadku jego wynik jest jednak bardziej obiektywny a samo badanie poprzedzone jest podaniem kropli porażających akomodację do worka spojówkowego.

Szukaj na stronie